Postproces – orez,kompozícia

Počas fotenia je veľmi dôležité aj komponovať fotografiu tak ako ju chceme mať vo výsledku . Pre dosiahnutie čo najvyššiej technickej kvality fotografie iná možnosť neexistuje .Veľa krát sa stretávam s fotografmi ktorý všetko fotia na stred a následne to upravia , orežu a skomponujú v počítači . Týmto postupom síce budeme mať fotku akú chceme ale prídeme o veľkú časť dát ( pixelov) , ak chceme použiť fotky len na sociálne siete alebo internetovú prezentáciu tak to nevadí . Ale tým pádom človek nevenuje tomu dostatočnú pozornosť a naučí sa byť ľahostajný k tomuto procesu . Potom sú to aj zbytočne vyhodené peniaze za techniku a stratený čas pri fotení . Veľa krát sa mi stáva že ma osloví firma alebo niekto že má záujem o konkrétnu fotografiu ktorú našli napr. na FB , Instagrame alebo tu na stránke . Ak by som disponoval len orezanými fotkami tak by som sa musel hanbiť a priznať že dané fotky sú len vo veľkosti napr. 800x600px a stoho sa dá vytlačiť tak akurát obal na cigarety .. Preto stále ak niečo fotím kontrolujem kompozíciu , horizont a linie .. Ja mám 24mpx fotoaparát Nikon Z6 ale stáva sa aj mne že nakoniec mi niečo újde a treba fotku trochu orezať alebo vyrovnať horizont . V dnešnej dobe je potrebná min. veľkosť výslednej fotografie aspoň 16-20mpx aby bola použiteľná na tlač obrazov alebo použitá v nejakej reklame .. Ja si nechávam fotky ktoré po spracovaní majú viac ako 20mpx . Všetky ostatné ktoré majú menej ako 20mpx aj keď sú zaujímavé alebo nevšedné označujem ako dokumentačné fotky. Ale väčšinou ostanú nepublikované. Ešte keď som fotil na DSLR tak tam bol niekedy problém správne komponovať lebo AF body sú natlačené v strede ( problém len pri nejakých špecifických kompozíciach ) pri bezrkadlovkách tento problém odpadá kedže AF body pokrývajú 90% plochy senzora a tým pádom fotograf má voľné ruky čo sa kompozície týka . Viď obrázok č.1 ( hľadáčik Nikon D5 vs Nikon Z6 ) .

obrázok č.1 hľadáčik Nikon D5 vs Nikon Z6

Takže prejdime k praxi:

Veľa fotografov sa chce odlíšiť a byť extra trieda ale tým že robia také kompozície ktoré nakoniec ani niesu pochopené publikom sú odsúdený na titul nepochopený umelec 😀 Z každého nepodarku sa snažia spraviť zámer namiesto toho aby to zmazali .

Postproces seriál:

Celkovo 1,257 zobrazení, z toho dnes 1 !

Zdieľať na

8 komentárov k “Postproces – orez,kompozícia”

  1. a ukazeme si aj ako ubudaju pixle rychlostou svetla umernou velkosti kropu a nekonecnemu hladu MAT DOST VELKE ZVIERA NA FOTOGRAFII … mohli by sme 😉 a k tomu hned aj prepocet na 300dpi tlac alebo mozno staci aj na 230dpi tlac a mozno by tiez nebolo od veci aj prirovnanie k zobrazeniu na 4K monitoroch alebo inych retina zariadeniach co ludia zvyknu nosit vo vrecku ….

  2. Děkuji za tento článek, který, doufám, bude mít následná pokračování, týkajíci se dalších úprav fotografií. Pro mne osobně, jako ne příliš zdatného počítačového snaživce, je velice užitečné jasné, jednoduché vysvětlení s obrazovou demonstrací. Proto Lubovi za tento článek moc děkuji.

Vložiť komentár