Jak fotografovat sovy v letu (recese)

Bod jedna

V první řadě musíme nějakou sovu vyhledat… Je třeba mít však neustále na paměti, že sova je rodu ženského z čehož plyne, že se musíme obalit velikou trpělivostí, mít pochopení a neudělat hlavně nějakou nepromyšlenou a bezvýznamnou botu! Sebemenší zakolísání se tvrdě trestá a vězte, sovy si také dobře pamatují! V každém okamžiku buďte ostražití a nenechte se nečekaně oškubat! 😀

Bod dva

Dobře, máme tedy ochotnou a povolnou sovu. Víte i kdy a na jakém místě, ale nevíte jak takovou trasu modelingového-letu sovu naučit!

Jako nejúspěšnější se prozatím jeví metoda názorných ukázek.

Roztáhněte ruce a s napodobováním křídel v letu běhejte v požadovaném směru tam a zase zpět! Můžete si pomoci i tím, že si položíte ruce na ramena, čímž se křídla stanou ještě věrohodnější. S nimi pak máváte a kroužíte stále dokola! Při ukázkách nezapomínejte na houkání!

Stává se, že letová trasa se zdá pro sovu příliš komplikovaná (požadujete-li při focení i nějakou tu letovou zatáčku). Poproste tedy kolegu, který ovládá alespoň základní dopravní povely!

Bod tři

Nevysvětlujte příliš složitě! Vžijte se do role posluchače (položte si otázku, jak byste svým požadavkům porozuměli vy!)….Dejte sovičce možnost, aby předvedla, zda-li vaše pokyny pochopila a zavnímala dostatečně srozumitelně!

Bod čtyři

Jak už to tak bývá, na poprvé se zadaří i v tomto oboru málokdy. Chybu můžete udělat jak vy, případně i samotná sovička s špatně pochopenou dráhou letu nebo nedostatečným proškolením. V tomto případě sovičku pozvěte, ať si sedne někam poblíž, aby dobře a zřetelně viděla a vše ji názorně namalujte! Nemáte-li po ruce vhodnou školní větvičku, nezoufejte! Jako náhrada za školní lavici se v praxi osvědčila záblesková zařízení, případně i samotný fotoaparát umístěný na samostatném stativu (viz. fotografie) 🙂

Bod pět

Za pomocí tabletu a elektronické tužky proveďte v klidu rozbor. Sovičce ukažte a zakroužkujte počáteční chyby a požádejte o nápravný let!

Bod šest

Povedlo se a máme vytoužené fotky k postprodukci! 🙂


Většina výše uvedených bodů je znázorněna na fotografickém schematu! Elektronické náčiní k focení sov pak zde.

Na požadovaném a předem vytipovaném místě je třeba sově názorně ukázat směr a výšku letu!

Uverejnený blog na domovskej stránke prispievateľa www.josefcink.com

Celkovo 1,301 zobrazení, z toho dnes 4 !

Zdieľať na

Vložiť komentár