Fotospoušť pro Wildlife

Laserová fotospoušť s pohybovým snímačem – výroba na objednávku.

Již delší dobu jsem uvažoval o nějaké fotopasti sestrojené z DSLR (zrcadlovky) a bezdrátově odpalovaných externích blesků pro focení volně žijících zvířát s fotografickou kvalitou. Mimochodem vlastním a používám několik velmi slušných klasických fotopastí určených pro myslivost. Výstupní kvalita z nich je pochopitelně, ale pouze dokumentační a s tím si wildlife fotograf samozřejmě nevystačí….. 🙂 Začal jsem se tedy poohlížet po nějaké profi variantě. Bohužel veškeré dostupné tovární koncepce nejenže nesplňovaly moje požadavky, ale i jejich cenová relace byla jaksi mimo můj volnočasový rozpočet… Nezbylo tedy nic jiného, než se pustit do svého návrhu a vlastní realizace. 

Wildlife fotospoušť

Jelikož mi pouhé pohybové čidlo k ovládání DSLR nestačilo, navrhnul jsem fotospoušť jako kombinovanou a to jak pro režim PIR pohybového čidla, tak současně i laserové závory (velmi přesný způsob zaostření na předem definovanou osu a s možností využítí malé hloubky ostrosti).

Využití této fotospouště je tak celkem rozmanité (noční „letovky“ sov / focení zvířatek před norou či na újedi  / dynamická makro fotografie a další)….

První snímky za asistence mojí home-made laserové fotospouště

Fotospoušť (fotopast) je napájena 9 V baterií a umožňuje dva režimy provozu, které volíme příslušným polohovatelným přepínačem:

Režim 1) – laserová spoušť. K tomuto režimu budeme potřebovat laserové ukazovátko (s výkonem < 100 mW za cca 400 Kč), které připevníme do místa A tak, aby paprsek dopadal na fotosnímač přijímače v místě B a paprsek laserové “závory“ současně protínal místo, kde očekáváme fotografovaný Wildlife objekt.

Laserový režim (vysílač – přijímač)

Správné nastavení pozice vysílač <–> přijímač indikuje rozsvícená LED dioda na fotospoušti. V okamžiku, kdy fotografovaný objekt protne paprsek svým pohybem, dojde k jeho odfocení a to bez jakékoliv časové prodlevy (oproti většině komerčních spouští). Dosah laserové spouště je za denního světla až 15 m, za tmy i více jak 100 m.

Režim 2) – pohybový PIR snímač, netřeba představovat. V případě zaznamenaného pohybu, dojde ke dvou vteřinovému sepnutí fotospouště (sekvenčnímu fotografování). Dosah snímače pohybu je cca 5-6 m 

Vyhodnocovací a ovládací jednotka (přijímač)

Fotospoušť lze pomocí integrovaného držáku zasunout do sáněk pro externí blesk případně připevnit pomocí skřipce na libovolné místo – větev, ministativ, atp. (viz. přiložené dokumentační fotografie).

Více informací o cene a dostupnosti nájdete na stránce www.josefcink.com

Fotogalérie :

Celkovo 1,443 zobrazení, z toho dnes 2 !

Zdieľať na

Vložiť komentár