Ako nastaviť Suntek fotopascu

Začali sa mi hromadiť otázky ohľadom nastavenie Suntek fotopascí, tak napíšem taký krátky manuál s pár obrázkami. Dôležité je vedieť akú SIM kartu máte a s akým programom. Celé to rozdelím na 2 časti :

 • nastavenie odosielania MMS
 • nastavenie odosielania e-mailu cez SMTP

Ja používam dobíjacie SIM karty od TescoMobile. Na ktorých mám aktivovaný balíček Internet 500Mb za 3€ mesačne. Až časom som prišiel na to že MMS je spoplatnená a dáta nie sú potrebné. Takže pekne mi to posielalo MMS-ky kým som mal kredit na karte a dáta ostali všetky tam nevyužité. Z dát berie len vtedy ak si zvolíte SMTP. Ak máte nastavené MMS + Email tak aj ten email posiela cez MMS bránu operátora. Tak preto odporúčam nastaviť fotopascu na nastavenie odosielania e-mailu cez SMTP pri takom programe keď máte voľné len dáta a nie voľné MMS-ky. Program MMSconfig nájdete na priloženom CD pri fotopasci alebo si program stiahnite TU!!!

Všeobecné nastavenie

MMSconfig obr.1

V menu sa nastavujú základné nastavenie ako rozlíšenie , počet snímkov, názov fotopasce, mód fotopasce , dátum a čas . Pozor: ak si nastavíte Password ON tak treba aj zadať heslo namiesto tých hviezdičiek. Ak na to zabudnete tak prednastavené heslo je 0000 . Ak si zvolíte mód na Video tak fotopasca nebude odosielať MMS-ky ani e-maily , jedine ak by bola tá fotopasca 4G .. 2G a 3G fotopasce takúto možnosť nemajú a odosielajú MMS-ky a e-maily len v móde Camera a Camera & Video.

Nastavenie odosielania MMS

Ak máte SIM kartu s voľnými MMS-kami alebo nejaký rozumný paušál tak je to super voľba. Pri TescoMobile dobíjacej karte je spoplatnená MMS-ka za 0.24€ čo je dosť veľa keď sa Vám bude okolo fotopasce stále niečo motať. Tam neodporúčam toto nastavenie.

MMSconfig obr.2

V časti Mms Setting:

 • vyberieme možnosť v MMS ON/OFF na ON
 • vyberieme možnosť v MMS MODE na Auto
 • vyberieme možnosť v Country – Slovakia
 • vyberieme možnosť v Operátor podľa Vášho operátora

Gprs Setting sa nastaví automaticky podľa zvoleného operátora.

Phone Setting si nastavíme telefónne číslo na ktoré sa majú odosielať MMS-ky , môžete si nastaviť až 4 telefónne čísla ..

Email Setting si nastavíte emailovú adresu , tento e-mail je posielaný cez MMS bránu takže email je spoplatnený v cene MMS !!!

Ak máte všetko nastavené , tak stačí kliknúť na Save a uložiť niekde na disk .. Potom už len prekopírujete na SD kartu tento Parameter.dat a vložte SD kartu do fotopasce. Po zapnutí fotopasce v Menu musí byť vidieť v nastaveniach MMS vaše telefónne číslo , poprípade e-mail.

Nastavenie odosielania e-mailu cez SMTP

Ak máte SIM kartu s voľnými dátami alebo nejaký rozumný paušál tak určite odporúčam túto možnosť . Pri tomto nastavení sa využívajú len data.

MMSconfig obr.3

Ak v Smtp Setting chceme dať ON tak najprv musia byť vypnuté MMS-ky ! Ak to máme tak pokračujeme :

 • vyberieme možnosť v SMTP ON/OFF na ON
 • vyberieme možnosť v SMTP MODE na Manual
 • vyberieme možnosť v Country na Other
 • vyberieme možnosť v Operator na Other

Keďže zatiaľ tento mini program neobsahuje databázu nastavenia APN pre Slovensko tak preto tam volíme možnosť Other a Gprs Setting si nastavíme manuálne ..

 • APN pre O2/TescoMobile zadáme : o2internet
 • APN pre Orange/Telekom/4-ka zadáme: internet
 • Account ostáva nevyplnené
 • Password ostáva nevyplnené

V Server Setting nastavíme SMTP server . Tu môže byť menší problém , lebo veľa serverov zamietajú požiadavky na odosielanie mailu z fotopasce. Ale cez Gmail sa to dá , len treba v nastaveniach Gmail konta povoliť prístup k takému odosielaniu. Preto som vytvoril konto fotopasca.wildlifeblog@gmail.com a tam povolil prístup fotopasce k odosielaniu e-mailu. Ak by niekto potreboval tak mu pošlem heslo do správy 🙂

 • vyberieme možnosť v Type na Gmail
 • Server a Port to vyplní automaticky
 • zadáme v políčku Email adresu cez ktoré konto sa majú odosielať emaily
 • zadáme v políčku Password heslo k emailovému kontu

V Email Setting si nastavíte emailovú adresu na ktorú sa majú posielať fotky.

Ak máte všetko nastavené , tak stačí kliknúť na Save a uložiť niekde na disk .. Potom už len prekopírujete na SD kartu tento Parameter.dat a vložte SD kartu do fotopasce. Po zapnutí fotopasce v Menu musí byť vidieť v nastaveniach SMTP vaša emailová adresa.


Tak ak máte všetko nastavené správne musí to fungovať na 100%. Ak budete mať nejaký problém a MMS-ky alebo Emaily nedude fotopasca odosielať stačí napísať do fóra kde Vám určite poradíme čo ďalej…..


Riešenie problémov:

Ak fotopasca neodosiela MMS-ky alebo E-maily aj napriek tomu že je viditeľné telefónne číslo alebo email v menu , treba vyskúšať “zavolať ” na číslo fotopasce , musí normálne zvoniť .. Ak nezvoní tak problém je niekde inde ako v nastaveniach . Môže sa jednať o poškodený GSM modul , alebo poškodený pin v slote SIM karty, poškodená anténa alebo iný technický problém .. Dôležitá poznámka: na SIM-karte musí byť vypnutá ochrana PIN kódom . Ak sa “nedovoláte” na fotopascu tak sa už neoplatí ďalej skúšať meniť nastavenia MMS alebo SMTP. Treba najprv vyriešiť tento problém prečo to nefuguje 🙂 Ak funguje prezvonenie fotopasce tak potom ďalšia možnosť kontroly funkčnosti GSM modulu je odoslať SMS-ku na fotopascu : Ak odošlete *520* tak fotopasca Vám musí odpovedať SMS-kou približne do 1 minúty . Ak aj to funguje tak potom treba hľadať problém v nastaveniach MMS alebo SMTP.

Odkaz na fórum 😉

Celkovo 1,164 zobrazení, z toho dnes 2 !

Zdieľať na

Vložiť komentár