Cez víkend som mal celkom iné plány ..Bol som skontrolovať dudky na jednej mojej lokalite , ale kedže ešte nemajú obsadené hniezdne dutiny a pohybujú sa náhodne po okolí tak nemalo zmysel ich tam viac rušiť. Kedže mi ostalo ešte voľné popoludnie tak som sa rozhodol ísť pozrieť na majstrov horolezectva – kozorožec alpský ( Capra ibex ).
Jedná sa o veľmi špecifickú lokalitu a je to zároveň jediné miesto kde kozorožce prežívajú a celkom sa im darí v nadmorskej výške len niečo cez 1000 metrov nad morom .Kozorožec je pre Alpy asi takým symbolom ako kamzík pre naše Tatry.So svojimi ohromnými zahnutými rohmi vzbudzuje zaslúžený rešpekt.Aktívny je iba ráno a podvečer, keď vystupuje nad skalné bralo sa napásť na úzky pás trávy a presúva sa až do lesa na vetvičky ihličnatých stromov ..
Kedže na danej lokalite sa aktívne vykonáva odstrel a redukovanie počtu jedincov na približne 50ks , tak kozorožce sú celkom plaché a je problém sa aj k ním priblížiť. A tam je to nevyhnutné kvôli používaniu krátkeho ohniska .. Ja tam fotím len s 70-200mm a 300mm objektívom .
Po príchode na lokalitu som zazrel časť stáda na jednom brale a pár mladých jedincov na kraji lesa .. Ale po priblížení k ním sa stiahli na nedostupnú časť . Presunul som sa na iné miesto a až k večeru vyšli hore vysoko gravidné samice nad bralo . Jedine šťastie bolo to, že som sedel v mieste kde vyšli a pásli sa iba pár metrov odo mňa . Veľké samce som v ten deň vôbec nevidel .. Aj za tých pár fotiek som rád keďže tam to nieje vôbec jednoduché nafotiť niečo … Časom spracujem celý blog ohľadom kozorožcov z rôznych lokalít …
Celkovo 4,781 zobrazení, z toho dnes 3 !
70-200, dobre dobre! 😉
v tych Alpach to je vymyslene na “lahke skla” ;))
Hej hej tam je to tazke 🙂 malo priestoru tam je 🙂
Zaujimave citanie.
Ďakujem Pavol 😉