V tomto blogu Vám opíšem moje postrehy a skúsenosti s pozorovania Tetrova hoľniaka (Lyrurus tetrix).
Tetrov hoľniak je vták z čeľade bažantovité. Rozšírený je v severských oblastiach Európy a Ázie. U nás žije v hornatých oblastiach severného Slovenska. Najviac, čo sa počtu týka bol pozorovaný na Orave a Liptove. Ich počet na Slovensku neustále klesá.!!Dôvodom je ničenie (mulčovanie) jeho prirodzeného biotopu. Vidieť to môžeme na príklade zničenej časti Nízkych tatier (Veľký bok).!!
Tento blog rozdelím na dve časti: Život pod hornou hranicou lesa a Tok na holiach
Život pod hornou hranicou lesa
Život Tetrova hoľniaka pod hornou hranicou lesa je veľmi náročný. Okrem prirodzených predátorov, sa tu stretáva aj s každodenným zásahom do prostredia, v podobe lesných strojov a tažby. Tento rok som tok hoľniaka pozoroval už aj v nadmorských výškach cca 850 m.n.m, čo znamená že sa hranica jeho pôsobenia posúva z roka na rok nižšie. Tok prebieha trochu inak ako je to na holiach. Kohúty sú roztrúsené po okolí a tokajú samostatne. Z času na čas priletí jeden k druhému a končí to súbojom. Je pre mňa veľmi potešujúce, že sa hranica posúva nižšie. V minulosti tok prebiehal na lúkach v okolí obce Štrba. Snáď sa tento bojovník bude ešte predvádzať, aj v týchto oblastiach. V zime sa kohúty zoskupujú do kŕdlikov a zdržiavajú sa na hrebienkoch, kde je dostatok zmladenia na úkryt pred predátormi.
Tok hoľniaka na holiach
S prebiehajúcim tokom na holiach nemám veľké skúsenosti. No zažil som to a je to krásne divadlo. Napíšem zopár viet, ktoré som sa dozvedel pri rozhovore s odborníkom na túto problematiku. Tok prebieha klasicky skoro ráno a neskoro večer. Kohúty sa cez deň zdržiavajú na hornej hranici lesa, kde majú dostatok úkrytov.
Pred rozvidnením prilietajú na tokaniská a ešte pred východom slnka sa začína krásne divadlo. Na tokanisku sú staršie dominantné kohúty, ktoré tam majú už svoje miesto. Kohúty tokajú v pomyselných kruhoch, z ktorých nevychádzajú. Je to akási hranica územia, ktorá ak je narušená iným kohútom, tak dochádza k súboju.
Tetrov hoľniak sa stal symbolom aj v našom logu, na tejto stránke www.WildLifeBlog.eu, lebo si nesmierne vážime, že máme to šťastie žiť v dobe, keď ho ešte môžeme pozorovať a fotografovať.
Celkovo 2,279 zobrazení, z toho dnes 2 !
Vyborny clanok.
Ďakujem pekne.
Super si to napísal krásne fotky
Ďiky
Parada Lukas , holniaciky su uplne najlepsi druh podla mna na SK 🙂 hehe
To sú…je to krásny zážitok
Krásne fotky.
Super Lukáš